Šabes

Sabes

 

Šábes, alebo ako niektorí hovoria Šabat, je kráľovná, ktorá nás týždeň čo týždeň poctí svojou návštevou. Ide o najdôležitejší židovský sviatok a zároveň aj môj obľúbený. Prečo zrovna šábes? No práve preto, že ho oslavujeme každý týždeň. Dáva nám možnosť navariť raz týždenne kopec dobrôt a to bez výčitiek. Práve naopak! Na šábes pripravujeme barches, alebo chalu, a množstvo jedál, ktoré sa viac, či menej k barchesu hodia. Medzi moje obľúbené recepty patria rôzne šaláty, nátierky, gefilte fiš, ale i komplikovanejšie jedlá. Niekedy, hlavne v chladnejších mesiacoch, si doprajeme šólet. Inšpiráciou boli pre mňa recepty mojich babičiek a mojej svokry, ktorá neúnavne napĺňa úlohu svätiť šábes každý týždeň.

Šošovicový šalát (P)

Jeden z mojich obľúbených šalátov na piatok večer je práve tento. Keď potrebujem prípravu urýchliť, čo je u mňa vždy, používam šošovicu z konzervy.

Gratinovaný ružičkový kel (M)

 

Ak to máte ako my, že mäso nemusí byť až tak často, skúste jednoducho zapiecť ružičkový kel. Bešamel pripravíte za pár minút. Samotný kel nevyžaduje veľkú prípravu. Použiť môžete mrazený, ale samozrejme, najlepší je čerstvý. Ak sa stravujete low carb, alebo bezlepkovo, nahraďte bešamel jednoducho kyslou smotanou. Z množstva uvedeného v tomto recepte nakŕmite zhruba dva až tri hladné krky.

Plnené vajíčka (P)

K receptom na Šábes u nás neodmysliteľne patria plnené vajíčka. Pripravujeme ich spolu s deťmi, ktoré si môžu samé určiť, ako chcú vajíčka prerezať a ako ich hotové ozdobiť. Skladovať ich asi treba v chladničke, ale túto potrebu sme nikdy nemali, vždy zmiznú za chvíľu.

Šólet (F)

 

Nie každý má rád krúpy. Keď sa povie šólet, predstavím si ale husacie stehno, krúpy a niekde na okraji fazuľu. Táto predstava mi utkvela v hlave z fotiek v niektorej zo židovských kuchárok. Môj recept na šólet je úplne iný. V skutočnosti neobsahuje žiadne krúpy, možno tak trošku ovsených vločiek, ktoré môžete kľudne vynechať. Obsahuje hovädzie mäso a nie hydinu. No a fazuľu áno, veľa fazule, najlepšie tej obrovskej strakatej. Naviac, podľa mojej babičky pridávam do neho pred pečením aj surové vajíčka. Upečú sa spolu s mäsom a nasiaknu chuť fazule. Odporúčam dať toľko vajíčok, koľko bude stravníkov. Zvyčajne je o ne bitka.

Cícerový šalát (P)

Tento šalát je obmenou môjho šošovicového šalátu. U nás doma je oveľa pravdepodobnejšie, že nájdeme konzervu cíceru a nie šošovice, preto som sa rozhodla tu uviesť aj tento recept.

Trojfarebný šalát (P)

 

Počas môjho života na Sicílii som sa naučila robiť tento skvelý osviežujúci šalát. Miestne obchodíky so zeleninou ponúkajú vždy poobede okrem skvelej čerstvej zeleniny aj zemiaky varené v šupke, varené zelené fazuľky, a pečené cibule, či papriky. Práve z niektorých z týchto ingrediencií sa skladá tento jednoduchý šalát, ktorý som prebrala od miestnych a robila ho vždy na šábes.

Nátierka z údenej ryby (P)

Výroba tejto nátierky je veľmi rýchla a jednoduchá. Jediný zložitejší a nie úplne príjemný krok je čistenie údenej ryby. Odporúčam ju pripraviť na šabesovú večeru a natierať ju na čerstvý barches. Určite nebudete sklamaní.

Polnischer eier (P)

 

Šábes bez týchto „poľských“ vajíčok si nedokážem predstaviť. Tento recept má veľa obmien a ešte viac mien. My ho máme najradšej takto, veľmi jednoducho, aby sa dal pripraviť za pár minút. Vajíčka v našej a asi každej židovskej domácnosti nesmú nikdy chýbať, takže nehrozí, že by ste nezohnali časť ingrediencií na prípravu. Polnischer chutí všetkým, veľkým aj malým a to nie len na Šábes, ale kľudne aj na Pesach, či iný sviatok.

Feniklový šalát (P)

Je tu ďalší z mojich (nielen) šábesových šalátov. Tento mám rada hlavne pre sviežosť a vôňu feniklu no a samozrejme pre jeho jednoduchosť. Naučila som sa ho robiť na Sicílii, kde je veľmi obľúbený. Mnohí do neho ešte pridávajú napríklad kyslé rybičky, či sušené rajčiny. 

Barches (P)

 

Jedna z vecí, ktoré pečiem bez nakúkania do môjho receptára je práve barches. Toto šábesové pečivo pečiem častejšie ako čokoľvek iné a to každý týždeň. Odskúšala som naozaj veľa rôznych receptov, z ktorých niektoré pochádzali z Talianska, iné z USA, ale najlepší je jednoznačne tento. Nepochybujte, že každá židovská rodina má ten svoj obľúbený, niekto slanší, niekto sladší. Som si ale istá, že v každej rodine, kde sa barches pečie sa naňho teší celá rodina od momentu, keď sa z kuchyne začne rozliehať jeho krásna vôňa.

Beef stew - hovädzie so zeleninou z pomalého hrnca (F)

 

Hovädzie so zeleninou si u nás doma na šábes pripravíme vtedy, keď vieme, že na prípravu budeme mať čas. Na hovädzie mäso veľmi rada používam pomalý hrniec (slow cooker). Mäso sa varí práve viac hodín, ale na nižšej teplote. Uvarené je krásne mäkké a lahodné. Pripravujem ho vždy večer a celú noc nechám „variť“, dokopy asi 8 - 9 hodín.

Baklažánový šalát (M)

 

Milujem zeleninu. Ale keď ide o baklažán, úplne sa prestávam ovládať. Bude to asi tým, že počas môjho dlhého pobytu v Taliansku bol baklažán veľmi častou zložkou mojich obedov. Naspäť doma sa zas stal tým, čo mi Sicíliu pripomína.

Na zlepšenie našich služieb používa táto stránka súbory cookies