Recipe Category: Purim

Home / Purim
Recipe

Hamantašen (Hamanove uši) (P/M)

Hamanove uši sú typickým sladkým, alebo aj slaným jedlom, ktoré pripravujeme na Purim. Ide o taštičky z cesta podobného tomu lineckému, plnené rozličnými plnkami. Klasická plnka je maková, ale veľa rodín používa aj slivkový lekvár, orechovú plnku, či rôzne ovocné džemy. Niektorí pripravujú dokonca slané plnky zo špenátu, syru, či karamelizovanej cibule.

Základné cesto je možné vyrobiť vo verzii parve a to tak, že namiesto masla použijeme margarín. V tom prípade samozrejme použijeme parve plnku ako slivkový lekvár. Ak nám naopak nevadí, že budú koláčiky „mliečne“, môžeme sa pustiť do prípravy makovej plnky a pri príprave cesta môžeme použiť maslo. Osobne na prípravu hamanových uší vždy uprednostňujem margarín.

Recipe

Rugelach (P/M)

Tieto rohlíčky chutia vynikajúco. Až tak, že keď ich skúsite, určite ich nebudete piecť len na Purim. Cesto je veľmi jednoduché na prípravu a plnku môžete obmieňať ako chcete. Vybrala som dve veľmi jednoduché e výborné plnky – čisto škoricovú a orechovo-škorivcovú. Množstvo surovín vystačí vždy na polovicu cesta, takže ak chcete pripraviť celú várku s jedným typom plnky, zdvojnásobte suroviny na vybranú plnku. Z celého cesta získame asi 32 kusov rohlíčkov, podľa toho ako budeme cesto krájať.