Guličky z odpaľovaného cesta, vypražené v oleji a plnené krémom z bielej čokolády sú mojim obľúbeným receptom na Chanuku. Každý rok, keď v tomto období organizujeme stretnutia s kamarátmi, títo sa už na ne tešia a pýtajú si ich. Aj samotné neplnené guličky sú výborné. Sú úplne neutrálne, no môžete ich posypať práškovým cukrom. Ale plnené krémom z bielej čokolády sú jednoducho úžasné. Ide pôvodom o taliansky recept, preto ich naďalej doma voláme bignole (čítaj biňole). Odpaľovaného cesta sa nebojte, príprava je celkom rýchla a jednoduchá.
Cibuľové krúžky (M)
Sú asi známejšie pod menom onion rings, ale sú veľmi obľúbené aj v našich končinách. Príprava cibuľových krúžkov je veľmi jednoduchá a rýchla. Neuvádzam v tomto recepte presnú gramáž surovín, aby ste mohli recept použiť na ľubovoľné množstvo cibule. Nebojte sa experimentovať s koreninami. Uvádzam jednoduchú kombináciu, ktorá mi vyhovuje a to soľ, čierne korenie a sladká paprika. Ale kľudne môžete skúsiť pridať iné korenie.
Latkes (P)
Nie je Chanuka bez latkesiek. Je to taká klasika. Ide o zemiakové placky, ktoré niektoré rodiny pripravujú na sladko. U nás doma sa jedia jednoznačne na slano, preto som aj v recepte použila cesnak, cibuľu, korenie, soľ a majoránku.
Tvarohové šištičky (M)
Ďalší recept, na dobrotu, ktorou som pohostila našich kamarátov pri návšteve na počas Chanuky sú tieto tvarohové šištičky. S cestom sa veľmi dobre pracuje, cesto nekysne, takže sú rýchlo hotové a vynikajúce. Tieto šišky nenapĺňame. Keďže cukor je už v samotnom ceste, môžeme, ale nemusíme ich v práškovom cukre obaľovať.
Sufganijot – šišky (P)
Ďalšia chanuková klasika, na ktorú má každá rodina svoj recept. V mojej zbierke mám viaceré, ale len tento neobsauje mlieko. Pri pražení je dôležitá teplota oleja aby vám šišky nezhoreli zvonku a nezostali surové vnútri. Na začiatku praženia hrniec držíme zakrytý aby para šišky nafúkla. Na plnenie šišiek použijeme džem, alebo krém z bielej čokolády. V tomto poslednom prípade už ale nebudú parve. Ja ich neplním vôbec, len trošku poprášim práškovým cukrom.
Arancine al burro – arancine s mozzarellou a bešamelom (M)
Arancine sú typickým jedlom Sicílie a konkrétne Palerma. Možno ich niektorí z vás poznajú pod názvom arancini. Ide o jedlo, ktoré síce nepatrí k histórií židovskej kuchyne strednej Európy, ale na Chanuku sa dokonale hodí. Názov arancine je vraj od arancia, teda pomaranč, kvôli tomu, ako sa na pomaranč tieto vyprážané ryžové gule podobajú. Preklad názvu al burro znamená s maslom. V skutočnosti sa v Palerme takto volajú arancine pripravené so šunkou (vynecháme), mozzarellou a bešamelom. Existuje veľké množstvo náplní pre arancine. V baroch v Palerme ich ľudia rozlíšia podľa tvaru. Guľaté sú s ragú (alla carne), v tvare hrušky sú al burro. Menej časté sú napríklad s hríbami a šunkou, pestom, či lososom, prípadne aj na sladko. Ja som sa rozhodla pripraviť v upravenej podobe práve arancine al burro, ale urobila som ich guľaté. Z uvedeného množstva dostaneme asi 5 kusov, podľa toho aké veľké sa podaria.
Ešte pár slov k výberu ryže. Neverila som, že sa mi podaria dobré arancine z obyčajnej ryže z miestneho českého obchodu. V Taliansku, hlavne na juhu, nájdete špeciálnu ryžu na arancine, ale u nás som ju nevidela. Použite akúkoľvek, napríklad na risotto. Neodporúčam použiť ryžu na šalát, tá sa nelepí a v tomto prípade je práve lepenie to, čo potrebujeme.
Posledných pár slov k bešamelu. Nebojte sa ho. Jeho príprava zaberie naozaj len pár minút a stojí to za to. Ak by ste mali pocit, že sa zrazil, použite ho aj tak. Ak budete pri sporáku celý čas stáť a miešať, nezrazí sa.