Suroviny

250 – 300 g ryže (podľa počtu stravníkov, viď vyššie)
400-500 g zelenej špargle, proste balíček
1 cibuľa
Zeleninový vývar, dá sa použiť aj z bujónu
Kúsok masla
Soľ, mleté čierne korenie
Strúhaný syr napríklad Gran Moravia
Trošku suchého bieleho vína (nemusí byť)
Je sezóna špargle a to u mňa doma automaticky znamená, že sa bude jesť špargľa v najbližších týždňoch aspoň päť krát, možno aj viac. Môj obľúbený recept z tejto úžasnej zeleniny je práve rizoto. Viem ho robiť len po taliansky. Inak to proste fakt neviem. Bude krémové a ak ste aj na krémové rizoto zvyknutí, dokonca bude možno ešte krémovejšie ako obvykle, ak použijete môj trik s končekmi stoniek, o ktorom sa dočítate priamo v recepte. Pri rizote ryžu vždy vážte podľa počtu stravníkov. Na jednu osobu počítajte 80 g ryže v suchom stave, maximálne 100 g v prípade veľmi veľkého hladu.

Postup

1.Začneme prípravou špargle. Špargľu dobre umyjeme a odrežeme drevnatú časť stoniek, ktorú vyhodíme, nedá sa použiť. Stonky pod špičkou až po koniec ošúpeme škrabkou na zeleninu, aby sme odstránili ostne. Takto pripravenú špargľu dáme na 10 minút variť.
2.Následne ju vytiahneme z vody, ktorú nevylejeme. Stonky teraz rozdelíme na tri časti do troch rozdielnych nádob – špičky, strednú mäkšiu časť a dolnú tvrdšiu časť. Špičky dáme bokom. Stredné časti stoniek nakrájame na zhruba 2-3 cm kúsky.
3.Spodné časti stoniek rozmixujeme ponorným mixérom s trochou vody, v ktorej sme špargľu varili.
4.Zeleninový vývar máme pripravený v blízkosti hrnca, kde pripravujeme rizoto. Vývar necháme neustále ohrievať tak, aby vrel keď budeme pripravovať ryžu. Rovnako voda, v ktorej sme varili špargľu by mala vrieť
5.Pokračujeme s prípravou rizota. Cibuľu nakrájame a speníme v hrnci, v ktorom budeme variť rizoto. Pridáme ryžu a na chvíľu opekáme takto bez vody. Ryži to pomôže nerozvariť sa. Kto chce, môže teraz ryžu podliať troškou bieleho vína. Víno necháme odpariť a pridáme rozmixované spodné časti stoniek špargle.
6.Ryžu necháme v tomto špargľovom kréme variť a následne začneme pridávať zbytok vody v ktorej sa varila špargľa a zeleninový vývar. Stlmíme oheň, rizoto a musí variť pomaly. Pridávame vždy jednu žufanku a počkáme kým sa kompletne vstrebe. Až potom pridáme ďalšiu žufanku vývaru. Spotrebujeme celú špargľovú vodu a vývar podľa potreby.
7.Po zhruba 8 minútach, keď už bude ryža za polovicou varu pridáme kúsky strednej časti stoniek a rizoto varíme ďalej ako predtým. Ryža je najlepšia keď je uvarená al dente, teda keď nie je príliš mäkká.
8.Do uvareného rizota pridáme trošku masla a parmezánu, miešame už mimo ohňa. Dochutíme soľou a korením podľa potreby. Pozor, ak ste použili vývar z bujónu býva dosť slaný, neprežeňte to. Radšej vždy pred osolením ochutnajte.
9.Špičky špargle osobne pridávam vždy až priamo na tanier, ale môžete ich pridať aj priamo do rizota spolu s nakrájanými strednými časťami stoniek.
10.Na stôl spolu s rizotom patrí aj parmezán na dochutenie a biele víno.